MFK 2024: Dolny Śląsk w kryminale: Tomasz Duszyński, Mieczysław Gorzka, Sławek Gortych, Agnieszka Jeż

Autor: MFK Data publikacji: 22 września 2024

„Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia” – głosi hasło reklamujące Dolny Śląsk. Mimo wszystko w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału poprosiliśmy autorów, by opowiedzieli, co takiego skrywa w sobie ten region, że wciąż chcą o nim pisać. A czytelnicy – wciąż chcą o nim czytać.

Rozmowę poprowadziła red. Anna Fluder (Radio RAM)

O autorach:

Tomasz Duszyński (ur. 1976 Strzelin) – pisarz, dziennikarz, scenarzysta. Nagradzany autor powieści kryminalnych: zdobywca wyróżnienia jury Kryminalnej Piły, a także nagrody Kryminalny Magiel za najlepszy kryminał retro 2019 roku („Glatz”). Laureat Nagród „Złoty Pocisk” w kategorii Najlepsza Polska Powieść Kryminalno-Historyczna 2021 za powieść „Glatz. Zamieć”, Nagrody Publiczności za powieść kryminalną Glatz oraz Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników za powieść kryminalną „Glatz. Kraj Pana Boga”. Warszawski cykl retro o Komisarzu Wróblu otrzymał nominację do nagrody Grand Prix Kryminalnej Warszawy i nagrodę Kryminalny Magiel.

Mieczysław Gorzka (ur. 1969 w Środzie Śląskiej) – od trzydziestu lat mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia ekonomista, ale od zawsze jego największą pasją jest pisanie. Realizuje się w różnych gatunkach, największe jednak uznanie czytelników przyniosły mu powieści kryminalne.

Twórca postaci komisarza Marcina Zakrzewskiego, pojawiającego się w dwóch cyklach „Cienie przeszłości” i „Wściekłe psy”. Na pierwszy składają się: „Martwy sad” (2019), „Iluzja” (2019) i „Totentanz” (2020). W drugim ukazały się w roku 2021 dwie powieści: „Polowanie na psy” i „Dziewięć”. Poza seriami opublikowano dotąd utwory: „Krwawnica” (2022), „Lilie” (2022) i „Burza” (2023).

Sławek Gortych – pasjonat gór, absolwent Wydziału Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jego pasje to pisanie, medycyna oraz wielodniowe wędrówki z plecakiem po karkonoskich bezdrożach. Prowadzi popularny blog „Zagubiony w Karkonoszach”, na którym odkrywa przed czytelnikami tajemnice najsłynniejszych dolnośląskich gór. Schronisko, które przestało istnieć to pierwszy tom trylogii kryminalnej poświęconej burzliwym dziejom Karkonoszy w minionym wieku.

Agnieszka Jeż – pisarka, filolożka polska i lituanistka; przez wiele lat zawodowo zajmowała się książkami na stanowisku redaktorki i wydawczyni. W 2016 roku zadebiutowała jako autorka eseju o międzywojniu Kuchnia dwudziestolecia. Co i jak jadano i powieści Nie oddam szczęścia walkowerem. Od tamtej pory w polskiej literaturze obyczajowej przybyło sześć książek z jej nazwiskiem na okładce. Z genów krakowianka i góralka, urodzona i wykształcona w Warszawie, od dwudziestu lat mieszka w Sulejówku z mężem i trójką dzieci.

 

 

Udostępnij

ZOBACZ TAKŻE

MFK 2024: Dolny Śląsk w kryminale: Tomasz Duszyński, Mieczysław Gorzka, Sławek Gortych, Agnieszka Jeż

2024-09-22

MFK 2024: Maciej Siembieda: Czy prawda w powieści kryminalnej jest potrzebna

2024-09-21

MFK 2024: Wojciech Chmielarz „Zbędni”

2024-09-20

MFK 2024: Jeffery Deaver

2024-09-19