Weekend z TV - 06 - 07.X.2007

Autor: [press]
Data publikacji: 05 października 2007

Weekend z TV - 06-07.X.2007

 

 

Cztery pokoje

Nowele filmowe, USA, 1995
reż.: Alison Anders, Alexandre Rockwell, Robert Rodriguez, Quentin Tarantino
wyst.: Tim Roth, Sammi Davis, Amanda de Cadenet


TVP 1: Sobota 23:35

 

 

Film składa się z czterech nowel, każda jest zrealizowana przez innego reżysera. Wszystkie opowiadają o obfitującej w niezwykłe wydarzenia sylwestrowej nocy, którą boy hotelowy - Ted musi spędzić pracując w Monsignore Hotel. W pierwszej części sabat czarownic próbuje przywrócić do życia swoją boginię, jednak brakuje im... jednego ze składników. W drugiej części Ted trafia do pokoju 404, gdzie rozgrywa się chora psychodrama małżeńska ze związaną żoną i wymachującym Magnum 357 mężem w rolach głównych. Trzecia nowela to meksykański mafioso, jego żona i dwójka dzieci, które... rozrabiają. Wreszcie w czwartej części Ted zarabia 1000 dolarów...

 

Ulice strachu: Ostatnia odsłona

Horror, Kanada/USA, 2000
reż.: John Ottman
wyst.: Jennifer Morrison, Matthew Davis, Hart Bochner


TVN: Niedziela 00:05

 

 

Amy, Travis i Graham są studentami szkoły filmowej, którzy marzą o zrobieniu kariery w Hollywood. Ich marzenia mogą się ziścić pod warunkiem, że nakręcą film, który zdobędzie prestiżową nagrodę imienia Alfreda Hitchcocka. Amy, która do tej pory zajmowała się filmem dokumentalnym, postanawia nakręcić horror. Dziewczyna pisze scenariusz, przygotowuje realizację filmu, kompletuje ekipę i gdy zaczyna kręcić, co chwilę napotyka na poważne trudności. W pewnym momencie najbliżsi współpracownicy Amy zaczynają ulegać tragicznym wypadkom.

 

 

Nigdy nie mów nigdy

Film sensacyjny, Wielka Brytania/USA, 1983
reż.: Irvin Kershner
wyst.: Sean Connery, Klaus Maria Brandauer, Max von Sydow

TVP 2: Niedziela 21:00

 

M, przekonany, że metody pracy Jamesa Bonda przestały się sprawdzać, postanawia wysłać go do sanatorium dla podreperowania zdrowia. W ośrodku uwagę komandora zwraca dziwne traktowanie jednego z pacjentów o nazwisku Jack Petachi. Niebawem Petachi ginie, zlikwidowany przez tajemniczą organizację, która wcześniej wykorzystała go do wykradzenia dwóch uzbrojonych pocisków Cruise. Wkrótce okazuje się, że za kradzieżą stoi Blofeld, dawny przeciwnik Bonda. W zamian za zwrot rakiet domaga się okupu, który ma być dostarczony w ciągu siedmiu dni.

 

 

 

 

 

 

WIĘZY KRWI

 

(Bound by Honor)
film sensacyjny, USA, 1993, 174 min

reżyseria: Taylor Hackford
obsada: Damian Chapa, Jesse Borrego, Benjamin Bratt, Enrique Castillo

premiera w ale kino!: 21 stycznia 2007
najbliższe emisje: 6 października, sobota, godz. 23:35

Paco, Cruza i Miklo łączy ta sama krew i dzielnica gangów, w której dorastali. Dzieli przeznaczenie, które postawi ich kiedyś po przeciwnych stronach barykady. Film twórcy "Raya" i "Adwokata diabła".

Los Angeles, 1972 rok. Latynoską dzielnicą rządzą walczące ze sobą gangi. W jednym z nich, nazywanym "Vatos Locos", działają trzej krewniacy: przyrodni bracia Paco (Benjamin Bratt) i Cruz (Jesse Borrego) oraz ich kuzyn Miklo (Damian Chapa). Kiedy Cruz zostaje napadnięty przez członków wrogiego gangu i trafia do szpitala, pozostali zaprzysięgają zemstę. W starciu między gangami Miklo zabija człowieka, za co zostaje osadzony w więzieniu w St. Quentin. Ale nawet tam nie przestaje współpracować z gangiem. Więzienie staje się jego domem, w którym zdobywa sobie pozycję jednego z bardziej liczących się w więziennym środowisku handlarzy narkotykami. Tymczasem Cruz, po wyleczeniu ran, zaczyna szukać w życiu innego celu. Zostaje artystą, ale pogrąża się w narkotykowym nałogu, który wreszcie doprowadza do tragedii. Paco natomiast przechodzi na drugą stronę i dołącza do policji. Jako wzorowy policjant powraca do swojej dzielnicy, aby zaprowadzić tam porządek. Wkrótce stanie oko w oko z bratem, który nie zamierza rezygnować ze swojego sposobu na życie. Obu mężczyzn czeka konfrontacja poglądów, przekonań, moralności i przede wszystkim więzów krwi.


Nagrodzone za reżyserię na festiwalu w Tokio "Więzy krwi" to film TAYLORA HACKFORDA, dokumentalisty i reżysera filmów fabularnych, a prywatnie życiowego partnera Helen Mirren. Jednym z pierwszych głośnych obrazów Hackforda był dokument "Bukowski" o Charlesie Bukowskim przypomnianym niedawno przez Benta Hamera w "Factotum" z Mattem Dillonem w roli słynnego pisarza-skandalisty. Szerokiej publiczności Hackford kojarzy się jednak głównie jako twórca biograficznego obrazu "Ray" o Rayu Charlesie, za który Jamie Foxx, odtwórca głównej roli, otrzymał Oscara oraz thrillera "Adwokat diabła" z Keanu Reevesem i znakomitym Alem Pacino. W "Więzach krwi" Hackford po raz pierwszy podjął współpracę z poetą Jimmmym Santiago Bacą, który wcielił się również w filmowego Gato. To właśnie Baca spośród trzech pozostałych scenarzystów miał największy wpływ na wygląd scenariusza, bo to po części jego historia została opowiedziana w filmie. Filmowy gang "La Onda", który "trzęsie" więzieniem St. Quentin, wzorowany jest na przykład na autentycznej meksykańskiej narkotykowej mafii więziennej, z którą w latach 70. zetknął się Baca.


Do trzech głównych ról Hackford chciał zaangażować aktorów, których twarze nie zdobią jeszcze większości okładek prasy kolorowej. Obok Benjamina Bratta, znanego głównie jako były partner Julii Roberts, wystąpili pół-Meksykanin Damian Chapa oraz Jesse Borrego, znany z kultowego serialu

 



KARMAZYNOWY PRZYPŁYW

 

(Crimson Tide)
thriller, USA, 1995, 117 min

reżyseria: Tony Scott
obsada: Denzel Washington, Gene Hackman, Matt Craven, George Dzundza

premiera w ale kino!: 15 września 2007
najbliższe emisje: 6 października, sobota, godz. 17:50

Twórca "Top Gun" i "Deja Vu" obsadza Gene'a Hackmana i Denzela Washingtona w rolach dwóch skonfrontowanych ze sobą oficerów okrętu podwodnego, od których bezpośrednio zależy początek III wojny światowej.

Kapitan USS "Alabama" Frank Ramsey (Gene Hackman) jest jednym z najbardziej poważanych i doświadczonych oficerów marynarki wojennej. Przełożeni szanują go i nie mają wątpliwości, co do jego lojalności. Kiedy więc amerykańskie wojsko dostaje informacje o grupie rosyjskich żołnierzy, którzy pod wodzą fanatyka Radczenki opanowali wyrzutnie rakiet nuklearnych, to właśnie Ramsey zostaje oddelegowany do patrolowania wód terytorialnych Rosji. W ostatniej chwili okazuje się, że pierwszy oficer Ramseya jest poważnie chory. Zastąpić ma go młody porucznik: komandor Hunter (Denzel Washington). Huntera i Ramseya dzieli jednak nie tylko zawodowe doświadczenie i kolor skóry, ale także poglądy. Kapitan wrogów widzi w tych, których wskażą mu przełożeni, młody komandor zło dostrzega przede wszystkim w samej wojnie. Na statku "Alabama", okręcie przenoszącym pociski Tridant IC-4, ich przekonania gwałtownie się zetrą. Kiedy bowiem dowództwo wyda rozkaz odpalenia rakiet, Ramsey bez namysłu będzie chciał ten rozkaz wykonać. Tylko Hunter się zawaha. A ponieważ w trakcie potwierdzania rozkazu okręt straci łączność z dowództwem, załoga sama będzie musiała zdecydować, po czyjej stanąć stronie.


Nominowany w trzech kategoriach do Oscara "Karmazynowy przypływ" to film TONY'EGO SCOTTA, reżysera i producenta, twórcy takich kasowych przebojów, jak "Top Gun" i "Szybki jak błyskawica", które wylansowały Toma Cruise'a, "Zawód: szpieg" z Robertem Redfordem i Bradem Pittem, "Człowiek w ogniu" i "Deja Vu" z ulubieńcem reżysera, Denzelem Washingtonem czy "Wróg publiczny", w którym wschodzącej gwieździe Willowi Smithowi towarzyszył weteran kina Gene Hackman.


Na planie "Karmazynowego przypływu" spotkali się właśnie Gene Hackman i Denzel Washington, sprawdzeni aktorzy Scotta, których nazwiska od lat przyciągają fanów filmów sensacyjnych do kin. Twórcy filmu zadbali jednak, aby nie tylko gwiazdy były atutami filmu. Scenariusz "podkręcał" sam Quentin Tarantino, część zdjęć została zrobiona na prawdziwym okręcie podwodnym, a reszta - na doskonale skonstruowanej makiecie. Scenografia użyta jako mostek statku USS "Alabama" jest zresztą tą samą, którą można oglądać w "Dniu Niepodległości" (1996). Nad wiarygodnością filmu czuwał też kapitan Skip Beard, konsultant techniczny filmu, a zarazem członek załogi prawdziwego okrętu USS "Alabama" (w filmie pojawił się jako członek komisji wojskowej).


Prototypem postaci Radczenki, szaleńca, który wywołuje całe nuklearne zamieszanie, był prawdopodobnie Wladimir Żyrinowski, rosyjski polityk, znany z kontrowersyjnych wypowiedzi i skandali politycznych (jest osobą niepożądaną na Ukrainie, w Polsce oraz w Kazachstanie). Znany jest tez z antypolskich poglądów: publicznie prezentował mapę z przyszłymi granicami Rosji na linii Wisły, wygrażał Polsce nowym rozbiorem między Niemcami a Rosją, ale też wyrażał podziw dla Saddama Husajna i wreszcie deklarował chęć użycia broni jądrowej przeciwko Japonii oraz nałożenia blokady morskiej w celu zagłodzenia jej mieszkańców

 

 

ŻEGNAJ, LALECZKO

 

(Murder, My Sweet)
kryminał, USA, 1944, 91 min

reżyseria: Edward Dmytryk
obsada: Dick Powell, Claire Trevor, Anne Shirley, Otto Kruger

premiera w ale kino!: 1 października 2007
najbliższe emisje: 6 października, sobota, godz. 12:15
12 października, piątek, godz. 16:25

Adaptacja jednej z najsłynniejszych powieści noir w reżyserii twórcy "Końca romansu" i "Sinobrodego".

Moose Malloy (Mike Mazurki) tuż po wyjściu na wolność, po kilku latach spędzonych w więzieniu, wynajmuje prywatnego detektywa Philipa Marlowa (Dick Powell) by odnalazł jego przyjaciółkę Velmę (Claire Trevor). W międzyczasie w biurze Marlowa pojawia się nowy klient, Marriott (Douglas Walton) zlecając mu odszukanie skradzionej biżuterii. Wkrótce po tym spotkaniu Marriott zostaje zamordowany, a Marlow podążając śladem zrabowanej kolii dociera do pani Grayle, która okazuje się być poszukiwaną przez niego Velmą.


Filmowa adaptacja słynnej powieści Raymonda Chandlera do amerykańskich kin wchodziła pod tytułem "Farewell My Lovely". Oryginalny tytuł powieści zastąpiono jednak wkrótce bardziej wyrazistym "Murder, My Sweet", ponieważ publiczność myliła film z musicalem "Farewell My Lovely" (również według powieści Chandlera). Po zmianie tytułu wyniki box office'ów podskoczyły, a wytwórnia RKO Radio Pictures uratowała się od bankructwa, które groziłoby jej niechybnie, gdyby nie sukces filmu. Rolę główną powierzono starzejącemu się już wówczas gwiazdorowi Dickowi Powellowi, który popularność zyskał grając w musicalowej adaptacji kryminału Chandlera. Reżyser filmu, EDWARD DMYTRYK, twórca pokazywanego w Cannes "Końca romansu" czy "Sinobrodego" był ponoć tym faktem początkowo przerażony. Później jednak Powell dzięki swojej interpretacji roli Marlowe'a zyskał nawet podziw samego Chandlera. Zanim zdobył uznanie jako aktor, Powell był wokalistą orkiestry Charliego Davisa, w latach 50. z kolei coraz więcej uwagi poświęcał reżyserowaniu. Zrealizował m.in. "The Conqueror" (1956) z Johnem Wayne'em czy "Podwodnego wroga" (1957) z Robertem Mitchumem, nagrodzonego Oscarem za najlepsze efekty specjalne. Zwykł mawiać: "Najlepsze w zmianie zawodu aktora na reżysera jest to, ze jako reżyser nie musisz już kontrolować wagi i golić się codziennie".




KOŁYSANKA

 

(The Hand That Rocks The Cradle)
thriller, USA, 1992, 106 min

reżyseria: Curtis Hanson
obsada: Annabella Sciorra, Rebecca De Mornay, Matt McCoy, Ernie Hudson, Julianne Moore

premiera w ale kino!: 7 października 2007
najbliższe emisje: 7 października, niedziela, godz. 20:00
11 października, czwartek, godz. 21:45

Thriller twórcy oscarowych "Tajemnic Los Angeles" i "8 mili". Piękna niania okazuje się śmiertelnie niebezpieczna, kiedy na jaw wychodzi jej prawdziwa tożsamość oraz związek ze zmarłym samobójczą śmiercią lekarzem oskarżonym o molestowanie swoich pacjentek.

Claire (Annabella Sciorra) i Michael (Matt McCoy) Bartelowie są szczęśliwym małżeństwem oczekującym właśnie narodzin drugiego dziecka. Podczas badania ginekologicznego lekarz Claire, doktor Victor Mott (John de Lancie) molestuje ją seksualnie. Oburzona kobieta wnosi skargę do sądu. Okazuje się, że ofiar praktyki Motta jest znacznie więcej. Wybucha skandal, który doprowadza lekarza do samobójstwa, a jego żonę - do poronienia zaawansowanej ciąży. Kilka miesięcy później na świat przychodzi dziecko Claire i Michaela. Młodzi rodzice, aby nie rezygnować z kariery zawodowej, decydują sie zatrudnić opiekunkę. Claire wybiera młodą, delikatną i opiekuńczą Peyton (Rebecca De Mornay). Nie wie, że w rzeczywistości jej nowa opiekunka jest wdową po tragicznie zmarłym ginekologu i właśnie zaczęła realizować swój okrutny plan zemsty. Jedynym, który nie daje się oszukać miłemu uśmiechowi Peyton jest ociężały umysłowo robotnik Solomon (Ernie Hudson), przyjaciel Emmy (Madeline Zima), starszej córki Bartelów. Kiedy Claire orientuje się, że ściągnęła na swoją rodzinę śmiertelne niebezpieczeństwo, może być już za późno.

Nagrodzony Grand Prix i dwiema innymi nagrodami na Cognac Festival du Film Policier thriller "Kołysanka" to film CURTISA HANSONA, który później zasłynął takimi filmami, jak nagrodzone Oscarem i prezentowane w Cannes "Tajemnice Los Angeles" (1997), "Cudowni chłopcy" (2000) ze świetnym duetem aktorskim Michael Douglas i Toby Maguire czy wreszcie "8 mila" (2002), biografia kontrowersyjnego rapera Eminema z nim samym w roli głównej.

"Kołysanka" to wielki filmowy come back Rebecki De Mornay, znanej z ról kobiet pięknych i okrutnych (jak demoniczna Milady z "Trzech muszkieterów"). De Mornay, która tuż przed castingiem do filmu Hansona, przegrała rolę Dzwoneczka z "Kapitana Hooka" z Julią Roberts, bardzo chciała stworzyć dzięki roli Payton swój nowy filmowy wizerunek. Aktorka, znana szerokiej publiczności chociażby z "Ostrego dyżuru" wycofała się z kina pod koniec lat 80. rozżalona złymi recenzjami po swoim występie w remake'u "I Bóg stworzył kobietę" nakręconym - jak w przypadku pierwowzoru - przez Rogera Vadima. Aktorskie ambicje realizowała odtąd w produkcjach telewizyjnych i na deskach teatru. Po sukcesie na Broadwayu i udanej kreacji w "Kołysance" (nagrodzonej na Cognac Festival du Film Policier i MTV Film Award) znów zaczęła liczyć się w kinie. "Publiczność uwielbia mnie nienawidzić" - podkreślała, przyjmując kolejne role okrutnych femme fatale. W "Kołysance" partnerowała jej m.in. Annabella Sciorra, pół-Włoszka znana z "Rodziny Soprano" czy "Córki prezydenta" oraz Julianne Moore, znakomita aktorka znana z takich obrazów, jak "Godziny", "Daleko od nieba" czy "Ludzkie dzieci".



/materiały informacyjne stacji telewizyjnych/


 

 

 

 

 

Udostępnij