Advertisement
Strona główna arrow Recenzje i wywiady arrow Lekcja jej śmierci, Jeffery Deaver
Lekcja jej śmierci, Jeffery Deaver
czwartek, 29 listopada 2007
ImageOto ciekawa wiadomość dla fanów Jeffery’ego Deavera. Otóż zanim pisarz stworzył postać Lincolna Rhyme’a, sparaliżowanego kryminologa – znanego choćby z „Kolekcjonera kości” czy „Maga” – napisał był dwa inne THRILLERy. Jeden z nich, „Lekcja jej śmierci”, można z czystym sumieniem nazwać znakomitym.

ImageZastępca szeryfa Bill Corde trafił do miasteczka New Lebanon przypadkiem. Tak się zdarza w kryminałach. Wschodząca gwiazda policji z dużego miasta popełnia błąd, giną funkcjonariusze, i gnana wyrzutami sumienia postanawia zaszyć się gdzieś na prowincji, gdzieś, gdzie nie wiedzą.

Ale życie nie jest łatwe, więc Corde podejmuje po jakimś czasie pracę w biurze szeryfa. Jest dobrym, zapracowanym, dokładnym gliniarzem.  Ma piękną żonę i wspaniałego syna. Ma też córkę, która potrafi snuć niestworzone historie, wymyślać najdziwniejsze bajki i mieszać rzeczywistość z przywidzeniami. Jednocześnie ta córka zdradza objawy zapóźnienia w rozwoju. Nie umie dobrze czytać, pisze z okropnymi błędami, i nienawidzi szkoły, w której ciągle się ją upokarza. Często więc ucieka z domu i szuka korespondującego z nią Człowieka Słońca.

Miasteczko New Lebanon słynie z pobliskiego, ekskluzywnego uniwersytetu. To właśnie studentka tego uniwersytetu zostaje znaleziona pewnego dnia martwa i zgwałcona. Przy jej ciele Bill Corde znajduje zdjęcie swoich dzieci z informacją: Im też mogło się to przydarzyć.

Śledztwo jest wyjątkowo żmudne. Władze uniwersytetu obawiają się, że informacja o morderstwie może spowodować odpływ studentów z (i tak zadłużonej) szkoły. Ojciec dziewczyny, człowiek zamożny, przysyła do miasteczka szefa ochrony swojej firmy, byłego policjanta. Korumpuje on szeryfa i doprowadza do odsunięcia Corde’a od sprawy. Sam szeryf potrzebuje przed nadchodzącymi wyborami szybkiego sukcesu i rozpuszcza pogłoski o seryjnym Księżycowym Zabójcy grasującym w okolicy.

Miasto paraliżuje strach.

Corde poszukuje sprawcy jak opętany. Nie zauważa, że to, co robi może doprowadzić wszystkich członków rodziny do tragedii.

Są w „Lekcji jej śmierci” wszystkie elementy, które przyniosą w niedługim czasie sławę Deaverowi. Począwszy od SUSPENSu, przez pogłębioną analizę psychologiczną bohaterów po gęstość prozy. Nie ma w tej książce niepotrzebnych zdań. Zaskoczenia – ulubiony i najbardziej pożądany chwyt autorów kryminału – mnożą się na każdym poziomie. Nie waham się powiedzieć, że rola jaką odegrali pospołu syn i córka Corde’a w toczącym się śledztwie, to zabieg, którego thriller do tej pory nie znał. Cieszę się, że wczesne powieści Deavera są w końcu wydawane. Bo wolę go sprzed „Rhyme’a”.

Czuję się lepiej uwodzony.                                                                                                      

Lekcja jej śmierci


Jeffery Deaver

Przekład Konrad Krajewski
C&T, Toruń 2005
ISBN: 83-7470-018-1
Cena: 24,50 zł