Pochłaniacz, Katarzyna Bonda

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 27 czerwca 2014

Pochłaniacz

Autor: Katarzyna Bonda
Wydawnictwo: Muza
Premiera: 21 maja 2014
Liczba stron: 672

Profilerka i sprawa z przeszłości

Dziennikarka Katarzyna Bonda debiutowała w 2007 roku „Sprawą Niny Frank”, w której po raz pierwszy pojawił się profiler Hubert Meyer. Powieść zdobyła nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru, a Katarzyna Bonda napisała jeszcze dwie książki o Meyerze: „Tylko martwi nie kłamią” i „Florystka”. To jednak nie jedyne jej pisarskie dokonania: w 2008 roku wydała dokumentalne „Polskie morderczynie” oraz „Zbrodnię niedoskonałą” – napisaną wspólnie z komisarzem Bogdanem Lachem książkę o pracy profilera i samym profilowaniu. Nie dziwi więc, że bohaterem najnowszej powieści tej autorki jest również profiler. A konkretniej: profilerka.

„Pochłaniacz” to pierwsza część nowego cyklu powieściowego Katarzyny Bondy, zatytułowanego „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”. Jego głównym bohaterem jest, jak nietrudno się domyślić, Sasza Załuska – profilerka, była policjantka, matka kilkuletniej Karoliny, która po długim pobycie w Huddersfield postanawia wrócić do Polski i tu rozpocząć nowe życie. Żywiołem „Pochłaniacza” jest powietrze, a jego leitmotivem – zapach, który pozwoli ująć sprawcę morderstwa.

Historia opowiedziana w powieści sięga zimy 1993 roku. Trójmiastem rządzi wówczas mafia pod przywództwem „Słonia”, a na jej drodze nieopatrznie staje grupa nastolatków. Konsekwencje tego zdarzenia dotykają wielu ludzi, a poznajemy je dwadzieścia lat później, kiedy do Sopotu po kilku latach nieobecności powraca profilerka Sasza Załuska. Niemal od razu zostaje ona wplątana w sprawę zabójstwa w jednym z trójmiejskich klubów. Szybko okazuje się, że gangsterska przeszłość Wybrzeża i współczesne morderstwo są ze sobą powiązane. W jaki sposób – to spróbuje wyjaśnić główna bohaterka.

Sasza Załuska jest pierwszą profilerką w polskiej literaturze. Nie różni się jednak bardzo od swoich literackich poprzedników – kolegów po fachu, Meyera czy Heinza. Tak jak oni ma problemy osobiste i zawodowe, tak jak oni wciąż szuka swojego miejsca i wciąż nie może go odnaleźć. Sasza to alkoholiczka, która od urodzenia córki nie tknęła alkoholu. Policjantka, która po zawodowej porażce uciekła za granicę, by podjąć karierę naukową. Po czym, z przyczyn, które właściwie trudno określić, wróciła do Polski. I choć nie chciała w żaden sposób wiązać się ponownie z policją, okazało się to nieuniknione. Katarzyna Bonda stworzyła więc postać, obok której nie sposób przejść obojętnie.

Nie da się też przejść obojętnie obok historii opowiedzianej w książce. Sięgająca głęboko w przeszłość opowieść o grupce pogubionych dzieciaków, których szczeniackie wygłupy niszczą kilku osobom życie, a na nich samych na zawsze kładą się cieniem – to jedna z tych opowieści, które wciągają od samego początku. Tym bardziej, że są w nią wplątani lokalny mafiozo, nieuczciwi policjanci, a nawet znany ksiądz. Autorka zadbała o dokładne przedstawienie realiów: i Polski początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy to zaczyna się historia opowiedziana w „Pochłaniaczu”, i Polski współczesnej, kiedy znajduje ona swój kres. Owa koncentracja na detalu, momentami przechodząca w przeładowanie szczegółami, dla części czytelników może stanowić wadę powieści. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę jej objętość. Ja jednak uważam ów rozmach za zaletę – autorka mogła przedstawić opowiadaną historię, stopniowo dawkując informacje, a nie pospiesznie je upychając.  Tym, którzy cenią w powieściach przede wszystkim szybką akcję, „Pochłaniacza” nie polecam. Wszystkim innym – owszem. To niemal siedemset stron gęstego, osadzonego mocno w polskich realiach, sprawnie napisanego kryminału. Oby kolejne części cyklu były jeszcze lepsze!

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Pochłaniacz" Katarzyna Bonda

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Efekt morza, Katarzyna Bonda

Dziesiąty tom z profilerem Hubertem Meyerem!

12 czerwca 2024

NOWOŚĆ

Krew w piach, Katarzyna Bonda

Szukały miłości. Znalazły śmierć.

28 marca 2024

NOWOŚĆ

Na uwięzi, Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda w najnowszym kryminale nie oszczędza czytelnika, a motywami, jakimi kierują się sprawcy, wręcz przygniata.

28 listopada 2023

NOWOŚĆ

Miłość pokonuje śmierć, Katarzyna Bonda

„Miłość pokonuje śmierć” to trzeci, ostatni tom serii „Wiara – Nadzieja – Miłość”, opartej na prawdziwych zdarzeniach.

12 lipca 2023

NOWOŚĆ

Do cna, Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda serwuje czytelnikom mroczny, pełen strachu, szaleństwa i chorych fantazji kryminał.

11 stycznia 2023

NOWOŚĆ

Kobieta w walizce, Katarzyna Bonda

Ósmy tom cyklu z Hubertem Meyerem.

10 listopada 2022

NOWOŚĆ

Ze złości, Katarzyna Bonda

Zemsta? Chciwość? Zraniona duma? Nieszczęśliwa miłość? A może po prostu… złość? Co spowodowało, że w kasynie Warszawa Royal ktoś sięgnął po broń?

17 sierpnia 2022

NOWOŚĆ

Zimna sprawa, Katarzyna Bonda

To najdziwniejsze i najbardziej przerażające śledztwo, w jakim Hubert Meyer brał udział.

27 maja 2022

NOWOŚĆ

O włos, Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda otwiera nową serię powieści kryminalnych.

25 marca 2022

NOWOŚĆ

Balwierz, Katarzyna Bonda

Wraz z ostatnią kroplą, która wypłynęła z żyły dziecka, narodził się ON. Balwierz z Narwi.

29 października 2021

NOWOŚĆ

Klatka dla niewinnych, Katarzyna Bonda

Hubert Meyer powraca!

30 lipca 2021

NOWOŚĆ

Nikt nie musi wiedzieć, Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda po niemal 10 latach przerwy prezentuje kolejną część serii z psychologiem śledczym – Hubertem Meyerem.

17 maja 2021

NOWOŚĆ

Miłość czyni dobrym, Katarzyna Bonda

Bezwzględnego, ale i doskonałego w swoim fachu oszusta zdecydowała się opisać Katarzyna Bonda w swojej najnowszej powieści.

02 grudnia 2020

NOWOŚĆ

Miłość leczy rany, Katarzyna Bonda

Nowa seria kryminalna Katarzyny Bondy!

04 listopada 2019

NOWOŚĆ

Czerwony pająk, Katarzyna Bonda

„Czerwony pająk” to czwarty, ostatni tom cyklu „Cztery żywioły”, którego bohaterką jest profilerka Sasza Załuska.

14 czerwca 2018

NOWOŚĆ

Lampiony, Katarzyna Bonda

"Lampiony" Katarzyny Bondy to trzecia z serii czterech książek o Saszy Załuskiej. Tym razem utalentowana profilerka przeniesie się do Łodzi, gdzie będzie musiała stawić ...

07 października 2016

NOWOŚĆ

Okularnik, Katarzyna Bonda

Dziś na księgarnianych półkach pojawiła się kontynuacja "Pochłaniacza" - powieści Katarzyny Bondy z profilerką Saszą Załuską w roli głównej. To drugi tom serii ...

20 maja 2015

RECENZJA

Okiem bibliotekarza: Polskie morderczynie, Katarzyna Bo

Żadna powieść kryminalna, nawet traktująca o najbardziej przerażających zbrodniach, nie robi na czytelnikach takiego wrażenia, jak relacja o zbrodni prawdziwej.

10 marca 2015

NOWOŚĆ

Pochłaniacz, Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda debiutowała nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru powieścią "Sprawa Niny Frank", stanowiącą pierwszą część cyklu przygód profilera Huberta Meyera. W ...

21 maja 2014

RECENZJA

Florystka, Katarzyna Bonda

„Florystka” nie jest grzeczną kobiecą powieścią kryminalną z wątkiem romansowym czy komediowym w tle. Jeżeli miałabym szukać dla niej analogii w polskiej literaturze ...

15 marca 2013

RECENZJA

Polskie morderczynie, Katarzyna Bonda

Czy ktoś, kto zabija człowieka, jest potworem czy tylko potworem bywa?

14 stycznia 2009

RECENZJA

Sprawa Niny Frank, Katarzyna Bonda

Hubert Meyer, profiler przeszkolony w samym Quantico, jest skrojony wedle częstego klucza: życie rodzinne się sypie, kochanka też już ostygła, nawet w pracy niezbyt dobrze, ...

21 listopada 2007

NOWOŚĆ

Sprawa Niny Frank, Katarzyna Bonda

Pierwszy polski profiler!

30 października 2007